SALAMU KUTOKA AFRIKA.

SALAMU KUTOKA AFRIKA

Ninaishi katika bara la Africa,
Bara ambalo wapo watu hawajawahi kufika,
Bara lenye hasi na chanya sifa,

Bara lenye wingi wa maarifa,hila na kila aina ya visa,
Bara la ardhi nzuri yenye rutuba,
yenye kumwagiliwa na damu na wafalme wa vita,

Naishi na ndege na wanyama wa kila aina,
Madini ya kila namna ambayo yanaibiwa kila juma faida kwetu hamna,

Naishi Afrika nakujuza wewe ambaye hujui wala hujawahi kufika Afrika,
Bara lenye ufahari kwa kuwa na kila mali,
Bara lenye kila watu wenye waledi,hata waganga wasiosomea udaktari,

Bara Mama lenye chanzo cha binaadam wa kwanza,
Bara lenye washairi wenye ubunifu na stanza,waimbaji mahiri kama Lokua Kanza,

Naishi Afrika ambapo wapo wanaozani naishi kama Tarzan,
Naishi Afrika ambapo kulianzia mitindo huru,watu wenye kughani kama marehem kaka Guru,

Naishi bara hili la kabila la waluguru na wamburu,
japo mabepari wameweka mirija ya kinyonyaji kama ya kututoza ushuru,

Naishi nina amani Tanzania ndiyo kwangu nyumbani,kwenye kuthamini utu kwa kuupa thamani na si kama huko kwa Mabaradhuli wasioupa utu thamani,
Kwa kuthamini vito vya samani wako radhi kwenda vitani.

Naishi Afrika japo ni mbali lakini sauti yangu kwa urahisi inasikika,
Naishi na ndugu zangu waafrika,mgeni kwa upendo tunakuarika,

Ujumuike na kila rika,ufurahi nasi ujifunze na mila zetu za Kiafrika,
Uamke kutoka kwenye ujuha wa kutokujua Afrika si bara la Majuha,

Bali ni bara lenye urafiki na Jua,bara lenye kila kitu kwa kila mtu,
Bara la kila mtu kwa kila kitu mwanzo mpaka mwisho wa kitu.

Karibu kwetu Afrika kama hujawahi kufika,
Karibu kwetu Afrika kama unataka kufika,
karibu kwetu Afrika ujifunze Uafrika na ukajitangaze vyema kimataifa

GREETINGS FROM AFRICA.

I live in the continent of Africa,
Continent which a lot of you have never been to before,
Continent of a lot of negative and positive qualities,

Continent with an abundance of knowledge, craft and every type of vice,
Continent of good fertile land,
Watered with the blood of the kings of war,

I’m living with birds and a lot of other different wildlife,
Treasuries and different mines which are plundered week after week while we profit from nothing,

I’m living in Africa in case you don’t know, I’m living in Africa where you might not have been before,
Continent which is blessed with a lot of wealth,
Continent of different professionals with doctors who didn’t study medicine,

The motherland which is the source of the first human being (Zinjanthropus)
Continent of poets who are fabulous with stanza and great singers like Lokua Kanza

I’m living in Africa though there are some who think I’m living like Tarzan,
I’m living in Africa; the source of freestyles and spoken words,
Folks who know how to rhyme like late brother Guru.

I’m living in this continent which has the kingdoms of Luguru and Mburu,
Even though capitalists implement tubes of exploitation like taxation,

I’m living happier in Tanzania where my home is.
A place which embraces humanity and worth, different from where devils come from or where humanity is worthless.
Despite that, it is a place where the worth of gemstones is enough to start wars.

I’m living in AFRICA though it is so far but my voice is easily being heard,
I’m living with my fellow Africans, if you are not an African we warmly welcome you.

Join us in our happiness, while you learn our African tradition
To wake up from the brainwash by knowing Africa isn’t the continent of the brainwashed,

But it is a continent friendly to the sun, which has something for everyone,
Continent that allows anyone to have anything, from the beginning to the end,

Welcome to our Africa even if you never get here,
Welcome to our Africa if you want to get here,
Welcome to our Africa to learn about African culture so you can show it off internationally.

Written and Translated by George Kyomushula

This poem is written in Swahili, a language spoken in Tanzania, Kenya and other parts of Eastern Africa.

George Kyomushula is from Tanzania and lives in Dar Es Salaam.

About these ads

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s